Mesafeli Satış Sözleşmesi

MADDE 9/A – (EK MADDE: 06/03/2003 – 4822 S.K./14. MD.)

MESAFELİ SÖZLEŞMELER; YAZILI, GÖRSEL, TELEFON VE ELEKTRONİK ORTAMDA VEYA DİĞER İLETİŞİM ARAÇLARI KULLANILARAK VE TÜKETİCİLERLE KARŞI KARŞIYA GELİNMEKSİZİN YAPILAN VE MALIN VEYA HİZMETİN TÜKETİCİYE ANINDA VEYA SONRADAN TESLİMİ VEYA İFASI KARARLAŞTIRILAN SÖZLEŞMELERDİR.

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİN AKDİNDEN ÖNCE, AYRINTILARI BAKANLIKÇA ÇIKARILACAK TEBLİĞLE BELİRLENECEK BİLGİLERİN TÜKETİCİYE VERİLMESİ ZORUNLUDUR. TÜKETİCİ, BU BİLGİLERİ EDİNDİĞİNİ YAZILI OLARAK TEYİT ETMEDİKÇE SÖZLEŞME AKDEDİLEMEZ. ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILAN SÖZLEŞMELERDE TEYİD İŞLEMİ, YİNE ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILIR.

SATICI VE SAĞLAYICI, TÜKETİCİNİN SİPARİŞİ KENDİSİNE ULAŞTIĞI ANDAN İTİBAREN OTUZ GÜN İÇERİSİNDE EDİMİNİ YERİNE GETİRİR. BU SÜRE, TÜKETİCİYE DAHA ÖNCEDEN YAZILI OLARAK BİLDİRİLMEK KOŞULUYLA EN FAZLA ON GÜN UZATILABİLİR.

SATICI VEYA SAĞLAYICI ELEKTRONİK ORTAMDA TÜKETİCİYE TESLİM EDİLEN GAYRİ MADDİ MALLARIN VEYA SUNULAN HİZMETLERİN TESLİMATININ AYIPSIZ OLARAK YAPILDIĞINI İSPATLA YÜKÜMLÜDÜR.

CAYMA HAKKI SÜRESİNCE SÖZLEŞMEYE KONU OLAN MAL VEYA HİZMET KARŞILIĞINDA TÜKETİCİDEN HERHANGİ BİR İSİM ALTINDA ÖDEME YAPMASININ VEYA BORÇ ALTINA SOKAN HERHANGİ BİR BELGE VERMESİNİN İSTENEMEYECEĞİNE İLİŞKİN HÜKÜMLER DIŞINDA KAPIDAN SATIŞLARA İLİŞKİN HÜKÜMLER MESAFELİ SÖZLEŞMELERE DE UYGULANIR.

SATICI VEYA SAĞLAYICI CAYMA BİLDİRİMİNİN KENDİSİNE ULAŞTIĞI TARİHTEN İTİBAREN ON GÜN İÇİNDE ALMIŞ OLDUĞU BEDELİ, KIYMETLİ EVRAKI VE TÜKETİCİYİ BU HUKUKİ İŞLEMDEN DOLAYI BORÇ ALTINA SOKAN HER TÜRLÜ BELGEYİ İADE ETMEK VE YİRMİ GÜN İÇERİSİNDE DE MALI GERİ ALMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.