← blog

Müşteri memnuniyetinin kapılarını açacak anahtar çalışanlarınızın elinde olabilir!

04.09.2023

Berfu Aksoy

Günümüzün hızla değişen iş dünyasında, müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak başarı için temel bir gereklilik. Müşteri memnuniyeti sadece bir ürün veya hizmet sunmakla ilgili değil; aynı zamanda kalıcı ilişkiler kurmak, ihtiyaçlarını öngörmek ve beklentilerini karşılamakla da ilgili. Bunu başarmak için birçok şirket, çalışanlarının görüşlerini kullanarak yenileyici ve kendi kendini besleyen “rejeneratif” bir yaklaşımı benimsemeye başladı. 

Bu makalede, etkisi kanıtlanmış bir stratejimizi sizinle paylaşacağız: 

Müşterilerinizi ihtiyaçlarını ve isteklerini gerçekten anlamanın yolu bu konuda eğitim almış çalışanlarınızın sahadan edindiği ve size aktardığı bilgilerin doğru analizi.   İstatistiklere, gerçek dünya örneklerine bakınca, neden müşteri memnuniyetini sağlamanın en verimli ve az maliyetli yolunun çalışanların doğru soruları sorarak, iyi gözlem yapma becerilerini geliştirerek ve satır aralarını okuyarak size müşterilerinizle ilgili sağladıkları bilgi akışını kullanmak olduğu ortaya çıkıyor. 

 

Çalışan Kaynaklı Bilgi Akışına Yöneliş Artıyor

Geçmişte, şirketler müşterilerini anlamak için anketler ve odak grupları gibi geleneksel pazar araştırma yöntemlerine büyük ölçüde güveniyorlardı. Bu yöntemler hala geçerliliğini korusa da, işletmeler müşteri ihtiyaçlarını ve tercihlerini daha detaylı anlamanın değerini giderek daha fazla fark etmekteler.

  • Gartner’ın bir anketine göre, organizasyonların %77’si çalışanların müşteri görüşleri için değerli bir kaynak olduğuna inanıyor.
  • Deloitte’un 2021 Küresel İnsan Sermayesi Eğilimleri raporu, şirketlerin %60’ının müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için çalışan geri bildirim araçlarına yatırım yapmayı planladığını buldu.

Bu istatistikler, işletmeler arasında çalışan görüşlerinin müşteri ihtiyaçlarını anlamak için hayati olduğuna dair giderek artan bir farkındalık olduğunu açıkça göstermektedir.

Çalışan-müşteri yakınlığının gücünü neden şirketiniz ve müşterilerinizin memnuniyeti için kullanmayasınız? Çalışanlar, müşterilere yakınlıkları nedeniyle müşteri görüşlerinin en değerli kaynağıdır. Müşteri destek temsilcileri, satış temsilcileri ve hizmet sağlayıcıları gibi ön yüz çalışanları, günlük olarak müşterilerle doğrudan etkileşimde bulunurlar. Ve şirketler, bu çalışanlarına zaten müşteri ile iletişim konusunda zaten temel bir yatırım yapmıştır. Bu temelin üstüne kısa süreli bir eğitim ile çalışanların müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini hızlıca anlamalarını ve bunu şirkete düzenli veriler olarak sunmalarını sağlayacak bir yetenek seti daha eklemek ve bunu kullanmayı birçok şirket akıllıca bulmaya başladı. Çünkü bu doğrudan ve samimi etkileşimim, açıkça görülmeyen müşteri ihtiyaçları ve isteklerine benzersiz bir içgörü sunduğunu farkettiler.

Müşteri ihtiyaçlarını anlamak için çalışanları kullanmanın etkinliğini daha iyi anlatmak için bazı gerçek dünya örneklerini inceleyelim.

  • Starbucks, baristalarına müşteriler için özelleştirilmiş içecek deneyimleri yaratma yetkisi veriyor. Çalışanları çeşitli kombinasyonlar ve tatlarla deneme yapmaya teşvik ederek Starbucks, sadece benzersiz bir satış teklifi oluşturmakla kalmamış, aynı zamanda müşteri tercihleri hakkında çok değerli veriler toplamıştır. Bu yaklaşım, müşteri talepleri ve çalışan yaratıcılığı tarafından yönlendirilen “Gizli Menü” gibi popüler içeceklerin oluşturulmasına yol açmıştır.
  • Zappos, ünlü online ayakkabı ve giyim perakendecisi, olağanüstü müşteri hizmeti sunma konusundaki ününü oluşturmuştur. Şirket, çalışanlarını müşterilerle otantik bir şekilde iletişim kurmaya teşvik eder. Müşteri hizmeti temsilcileri, geleneksel müşteri hizmeti sınırlarını aşması gerektiğinde dahil olmak üzere, bir çağrı üzerinde gerektiği kadar zaman harcamak konusunda yetkilendirilmiştir. Bu yaklaşım, Zappos’un müşteri etkileşimlerinden doğrudan elde edilen değerli içgörüler kazanmasına, özel ürün önerilerine ve müşteri memnuniyetinin artmasına yol açmıştır.

 

Uzmanlarla İşbirlikleri Mucizeler Yaratabilir

Müşterilerinizi tanırken çalışan görüşleri kullanmanın gücünü ikiye katlayan unsurlardan biri de, müşteri ihtiyaçlarını anlama konusunda uzmanlaşmış araştırma ve danışmanlık şirketleri ile işbirliği yapmak olabilir. Bu profesyoneller çalışanlarınızın doğru soruları sorması, verileri doğru yorumlaması ve satır aralarında gizlenmiş beklentileri ortaya çıkarma konusundaki bilgilerini çalışanlarınız ile paylaşarak, kendi bünyenizde sürekli gelişen bir ve şirketinizi besleyen bir bilgi ağı yaratabilirsiniz. Bu sizin müşteri ihtiyaç ve taleplerindeki değişiklikleri sektörünüzdeki diğer herkesten önce fark etmenizi de sağlayacaktır. 

Çoğu zaman, çalışanlar şirketlerin aradığı belirli içgörülerin farkında olmayabilirler. Profesyoneller, iş hedefleri ile uyumlu olduğundan emin olacak şekilde belirli ilgi alanlarına yönelik anketler tasarlayabilirler. 

Çalışanlarınızın müşterilerle etkileşimi sırasında aldıkları cevapların satır aralarını okuyabilme yeteneklerini geliştirdiğinizde, hemen fark edilmeyen trendleri ve fırsatları tanımlayabilirler. Çalışanlarınızda ufak eğitimlerle geliştirebileceğiniz bu analiz seviyesi, marka vizyonunu, şirketin itibarını arttıran ve müşteri memnuniyetini   iyileştiren bilinçli kararlar almanız için çok etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. 

 

Düşük Maliyetli, Yüksek Faydalı Çözüm

Bu stratejiyi uygulayan şirketlerin büyük bir kısmı, katlanarak artan faydaları ve diğer alanlar sağladıkları maliyet tasarruflarını değerlendirdiklerinde, müşterilerini tanımak için çalışanlarına yatırım yapmanın son derece düşük maliyetli ancak yüksek katma değerli bir strateji olduğunu fark ederek, bu sistemi devam ettirme ve daha çok çalışanı dahil etme kararı almışlardır.

Beklenen müşteri memnuniyeti artışının ötesinde  bu strateji müşteri kaybını azaltma, hedefli pazar ve ürün geliştirme, operasyonel verimliliğin artışı, çalışan memnuniyetinin de müşteri memnuniyeti ile orantılı olarak artışı gibi birçok başka faydayı da beraberinde getirmektedir. 

Müşteri ihtiyaçlarını ve tercihlerini sürekli olarak anlayarak, müşteri kaybını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Müşteri beklentilerini sürekli olarak karşıladığında, müşterilerin sadık kalma olasılığı artar. Çünkü müşterileriniz duyulduklarını, önemsendiklerini ve fikirlerine önem verildiğini hisseder ve şirketinize bağlanır. Bu sadakat, istikrarlı gelir akışlarına dönüşür ve maliyetli müşteri edinme çabalarının ihtiyacını azaltır.

Çalışanlar tarafından sizinle paylaşılan içgörüler, uzman analiz ile birleştirildiğinde, hedefli pazarlama kampanyaları oluşturmanıza ve müşteri taleplerine doğrudan yanıt veren ürünler veya hizmetleri doğru zamanda belki herkesten önce geliştirmenize olanak tanır. Bu odaklı yaklaşım, pazarlama giderlerini tasarruf sağlar ve başarılı ürün lansmanlarının olasılığını arttırır.

Müşteri ihtiyaçlarını etkili bir şekilde ele alarak, iş süreçlerini optimize edebilir, çalışanlarınızın verimliliğini arttırabilirsiniz. Örneğin, müşteri talep verilerine dayalı olarak daha iyi envanter yönetimi, fazla envanter maliyetlerini azaltabilir. Ayrıca, müşteri tercihlerinin net bir şekilde anlaşılması, daha verimli kaynakların verimli kullanıma olanak sağlar. 

 

Sonuç

Sonuç olarak, müşteri mutluluğunu, marka itibarını yükseltmeyi ve çalışan ilişkilerine sağlam değer eklemeyi hedefleyen bir strateji olarak, müşteri ihtiyaçlarını çalışanlarınız aracılığıyla anlama gücü çok etkilidir. Bu makalede sunulan istatistikler ve gerçek dünya örnekleri, bu yaklaşımın etki ve faydasını gözler önüne sermektedir.  Ayrıca, uzmanlarla işbirliği yapmanın, kaliteli ve derinlikli veriler almanızı sağlayarak, bu stratejinin gücünü arttırdığını da akılda tutmak gerekir. 

Müşteri beklentilerinin sürekli olarak değiştiği bir dünyada, bu yaklaşımı benimseyen ve müşterilerinin mutluluğunu öncelik olarak gören işletmeler artan ve sürdürülebilir başarı için etkili bir yol seçmiş olur. Müşterilerle doğrudan etkileşim kuran iyi yetişmiş çalışanları dinleyerek, müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini kapsamlı bir şekilde anlayabilir ve şirketiniz için arzuladığınız büyümeyi çalışanlarınız aracılığıyla daha hızlı ve düşük maliyetle yakalayabilirsiniz.